Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog chmura tagów
SCHODY STRYCHOWE FAKRO - JAK WYBRAĆ SCHODY STRYCHOWE?
SCHODY STRYCHOWE FAKRO - JAK WYBRAĆ SCHODY STRYCHOWE?

Schody strychowe Fakro - jak wybrać schody strychowe?

Na poddaszu zazwyczaj trzymamy rzeczy, których nie używamy zbyt często. Dlatego też schody na strych są przez większość czasu schowane. Ale nawet jeśli się składają, to muszą zapewniać najwyższy komfort użytkowania. Jak wybrać schody strychowe?

Na ostatnią, niezamieszkaną kondygnację domu dawniej wchodziło się po prostych drewnianych drabinach lub konwencjonalnych betonowych schodach. Obecnie mamy szerszy wachlarz alternatyw. Doskonałą opcją są składane schody strychowe. Po złożeniu całkowicie znikają w suficie, dzięki czemu są niepozorne i nie zaburzają estetyki domu. 

Schody strychowe są zazwyczaj wykonane z lekkiego, ale wytrzymałego drewna lub metalu, dzięki czemu można je wielokrotnie i łatwo otwierać i zamykać. Gotowe schody strychowe możemy kupić już za 400 zł. Do wyboru mamy schody segmentowe, rozkładane, rozsuwane i nożycowe. Większość producentów sprzedaje gotowe zestawy, do których dołączona jest specjalna skrzynka montażowa.

Jakich schodów strychowych potrzebujesz?

Jakich schodów strychowych potrzebujesz? - tabela porównawcza produktów Fakro

Schody strychowe Fakro LWK Plus

Schody strychowe Fakro LWK Plus

Schody strychowe segmentowe wykonane są z dwóch, trzech lub czterech pojedynczych sekcji, które można rozłożyć lub rozsunąć, tworząc stabilną i jednolitą drabinę. Otwiera się je poprzez ściągnięcie klapy, na przykład za pomocą specjalistycznego kija. Ważą średnio 25-40 kg i mogą utrzymać obciążenie do 160 kg. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o wysokości 230-350 cm. Najpopularniejsze modele to schody drewniane wykonane z sosny lub świerku. Jednak, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wilgoć, należy je lakierować lub bejcować. Alternatywą są modele aluminiowe, które mogą kosztować więcej na wstępie, ale będą trwalsze od drewnianych. Ponadto, są łatwe do utrzymania w czystości.

Schody nożycowe

Schody nożycowe Fakro LST, LSZ, LSF

Schody te składają się w harmonijkę, a po rozłożeniu tworzą drabinę. Najpopularniejsze są lekkie modele aluminiowe, jednak przy tym solidne i odporne na korozję. Schody wymagają mniej miejsca w stropie niż schody segmentowe, jednak mogą nie być idealne dla dużych przedmiotów. Należy pamiętać, że niewielka szczelina utrudnia wnoszenie na poddasze dużych rzeczy. Z drugiej strony można je łatwo dopasować do wysokości przestrzeni - wystarczy odkręcić lub przykręcić każdy stopień. Mogą utrzymać obciążenie do 200 kg i mogą być stosowane w pomieszczeniach o maksymalnej wysokości 330 cm.

Schody strychowe posiadają dobre właściwości termoizolacyjne oraz umożliwiają jeszcze prostszy i szybszy montaż schodów

Schody strychowe Fakro LWT, LWT Passive House, LTK Energy

Z reguły izolowany jest strop poddasza, a nie dach. W związku z tym zalecane są izolowane schody strychowe, które zapobiegają powstawaniu mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Są one szczelne i mają doskonałą izolację termiczną. Klapa zamykająca składa się z wielu warstw: styropianu wklejonego między dwie warstwy płyt drewnopochodnych. Ponadto dodatkowe uszczelki skutecznie blokują przepływ powietrza. Przed zakupem schodów sprawdź, jaki współczynnik przenikania ciepła posiada klapa schodów. Im będzie on niższy, tym lepiej.

 

Schody na wymiar

Istnieje wiele różnych rodzajów schodów strychowych, które oferują producenci. Standardowy model skrzyni ma około 20 cm wysokości, 50-70 szerokości i 80-140 cm długości. Większość modeli ma stopnie o szerokości 8 cm, choć dostępne są również opcje 7 cm. Szerokość stopni zawiera się w przedziale 26 cm -38 cm. Warto pamiętać, że im szersze są stopnie i drabina, tym wygodniejsze będzie wchodzenie i schodzenie z przestrzeni poddasza. Jeśli oszczędność miejsca wchodzi w rachubę możemy w razie potrzeby złożyć indywidualne zamówienie na niestandardowy rozmiar. W takiej sytuacji podajemy producentowi dokładne wymiary otworu i wysokości pomieszczenia, w którym schody będą się znajdować. Należy jednak pamiętać, że po zamontowaniu będą one pomniejszone o około 2 cm na szerokości i długości. Co ważne, schody strychowe mogą być montowane w przestrzeni o wysokości co najmniej 2,30 m.

Przy wyborze schodów na poddasze należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

- Wymiar otworu w suficie

- Wysokość pomieszczenia, w którym się znajdują

- Długość i szerokość klapy

- Wysokość, długość, szerokość i głębokość samych stopni, a także przestrzenie między nimi

Jeśli jest drewniany sufit, wybierz schody skrzyniowe, które są tak szerokie, jak istniejące belki. Jeśli natomiast mamy do czynienia z sufitem betonowym, pod którym znajduje się tynk, najlepiej jest wybrać schody skrzynkowe o grubości podobnej do tej, która istnieje obecnie. Wreszcie należy wziąć pod uwagę, ile miejsca zajmują te rozłożone schody i ich odległość od ścian. Przyjrzyjmy się nośności schodów - stopień drewniany to zazwyczaj 150 kg, natomiast metalowy - 200 kg. Nośność całkowita waha się w granicach 250-500 kg w zależności od tego, ile stopni uwzględniono w konstrukcji.

Bezpieczeństwo użytkowania

Poręcze pomogą w pokonywaniu schodów. Od strony poddasza zakłada się barierki ochronne wokół otworu w stropie. Do ich budowy najczęściej używa się drewna i wzmacnia stalowymi płaskownikami. Mocuje się je do podłogi za pomocą kątowników montażowych.

Barierka ochronna LXB

Przydatna jest również poręcz (drewniana lub metalowa) w górnej części biegu schodów. Wygodne jest zastosowanie poręczy na całej długości schodów.

 

Poręcz LXH

 

W trosce o wygląd podłogi, na którą opuszczane są schody, końce stopni powinny być wyposażone w stopki. Chronią one przed uszkodzeniem podłogi i zwiększają stabilność drabiny dzięki temu, że są wykonane z tworzywa sztucznego.

Stopki ochronne LXS

Pomiędzy ostatnim stopniem schodów a podłogą poddasza warto zwrócić uwagę na dodatkowy stopień, który poprawi komfort i bezpieczeństwo.

Dodatkowy stopień LXT

Natomiast dzięki mechanizmowi odciążającemu łatwiej jest rozłożyć i złożyć schody.

Mechanizm odciążający

Estetyka

Otwór w suficie zamyka klapa, która od spodu przymocowana jest do schodów strychowych. Aby zamaskować klapę należy pomalować ją na ten sam kolor co sufit i zamontować wokół niej listwy ozdobne. Zamknięta klapa nie rzuca się w oczy, dopiero przy bliższym przyjrzeniu się będzie widoczna.

 

Listwy ozdobne LXL

Uwaga. Schody z nieocieplaną klapą montuje się tylko między pomieszczeniami ocieplonymi. Schody te mogą prowadzić na strych, który ma ocieplenie ułożone w dachu lub na dachu, a nie na stropie. Schody z ocieploną klapą stosowane są, gdy poddasze ma izolację termiczną ułożoną na stropie lub między jego elementami konstrukcyjnymi.

Prosty i szybszy montaż schodów

Schody strychowe przychodzą jako zmontowana konstrukcja, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces instalacji. Aby rozpocząć montaż schodów strychowych, należy przykręcić kątowniki do narożników skrzyni. Następnie otwieramy schody i ustawiamy je w otworze na kątownikach. Następnym krokiem jest przykręcenie konstrukcji do stropu i wyrównanie jej. Wszelkie luki wokół skrzyni schodów wypełniamy wełną mineralną, aby odpowiednio zaizolować ten obszar. W kolejnym etapie przycinamy nogi, aby dopasować długość drabiny do wysokości Twojego pomieszczenia. Na koniec montujemy klapę od schodów, łącząc ją płynnie z Twoim sufitem. Do każdego zestawu schodów strychowych dołączona jest szczegółowa instrukcja (montaż schodów).

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Obsługa sklepu internetowego 32 719 91 44
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl