Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog chmura tagów
PŁYTY GIPSOWO-KARTONOWE DO WYKONYWANIA SUCHEJ ZABUDOWY WNĘTRZ: ZALETY I WADY
Płyty karton gips, płyty g k

Stosowanie płyt gipsowo-kartonowych do suchej zabudowy wnętrz staje się coraz bardziej popularne. Na rynku dostępnych jest wiele produktów i różnych rodzajów płyt g-k, z których każdy ma swoje wady i zalety. W tym artykule opiszemy różne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych i ich zastosowanie. Przedstawimy również jak wygląda montaż płyt gipsowo-kartonowych. Na koniec pokażemy, jak wykonać ściankę działową z płyt karton gips.

 

 

Rodzaje i wymiary płyty gipsowo-kartonowej

W przypadku płyt g-k rozróżnia się trzy standardowe rodzaje produktów o różnych parametrach:

 • płyty standardowe,

 • płyty ognioodporne,

 • płyty wodoodporne.

 

Płyty karton gips standardowe

Płyty karton gips standardowe

Standardowa płyta gipsowo-kartonowa, zwana też płytą gipsowo-kartonową, jest uniwersalnym materiałem budowlanym, który może być wykorzystywany do różnych zastosowań. Wykonuje się ją z gipsu, minerału występującego w wielu częściach świata. Płyty gipsowe są szeroko stosowane w budownictwie, ponieważ są mocne i łatwe w obróbce. Można je zastosować do budowy ścian działowych, sufitów podwieszanych i podłogi. Płyty gipsowe są również ognioodporne i dźwiękoszczelne, co czyni je idealnym wyborem do stosowania w domach i firmach. Chociaż standardowa płyta gipsowa jest niezawodnym i trwałym materiałem budowlanym, należy pamiętać, że aby zapewnić najlepsze rezultaty, powinna być instalowana przez wykwalifikowanego wykonawcę.

Płyty ognioodporne

Płyty karton gips ognioodporne

Przeciwpożarowe płyty g-k są istotnym elementem każdej strategii bezpieczeństwa pożarowego. Znana również jako ognioodporna płyta g-k lub FRP, jest to rodzaj płyty gipsowo-kartonowej, która została zaprojektowana tak, aby była odporna na ogień. Płyty FRP są wykonane z mieszanki gipsu i innych materiałów, w tym zwykle włókna szklanego lub wermikulitu. Płyty są następnie poddawane obróbce chemicznej, która zwiększa ich odporność ogniową. W budownictwie płyty gipsowo-kartonowe FRP są często wykorzystywane w przegrodach przeciwpożarowych i sufitach, a także do obudów ściennych szybów i przegrodach dymowych. Oprócz właściwości ognioodpornych FRP jest także odporny na wilgoć i pleśń, co czyni go idealnym materiałem do stosowania w wilgotnych lub mokrych warunkach. W rezultacie FRP jest niezwykle uniwersalnym materiałem budowlanym, który może odegrać istotną rolę w ochronie mienia i życia.

Płyta gipsowo-kartonowa wodoodporna (impregnowana)

Płyty karton gips wodoodporne

Płyta gipsowo-kartonowa to podstawowy materiał budowlany, stosowany we wszystkich rodzajach pomieszczeń, w tym w pomieszczeniach wilgotnych - od ścian działowych po sufit podwieszany. Impregnowane płyty gipsowo-kartonowe są często stosowane w miejscach narażonych na podwyższoną wilgotność, ponieważ są mniej podatne na wchłanianie wilgoci i pęcznienie. W związku z tym jest to idealny wybór do łazienki i kuchni. Wybierając płytę gipsowo-kartonową do kolejnego projektu, warto rozważyć, czy płyta gipsowo-kartonowa impregnowana nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Wymiary płyt karton gips

Płyty występują w różnych rozmiarach, najczęściej o szerokości 1200 mm i długości 2000 mm, 2400 mm, 2600 mm lub 3000 mm.. Kiedy chcemy pokryć powierzchnię dużymi arkuszami płyty g-k, możemy uniknąć kłopotów z ich docinaniem, wybierając większe panele. Mniejsze płyty sprawdzą się lepiej przy niedużej zabudowie, czyli do wnętrz, gdzie konieczne może okazać się ich częste docinanie.

Płyta gipsowo kartonowa posiada różne grubości. Do gięcia i wykonywania zabudowy łukowej używamy tych o grubości 6,5 mm. Płyta gipsowa o grubości 9,5 mm wybierana jest do wykańczania powierzchni ścian (jako suche tynki). Do budowy ścian działowych czy sufitów podwieszanych najlepiej wybrać płyty o grubości 12,5 mm. Najlepsze parametry ogniowe lub akustyczne uzyskamy wykorzystując płyty g-k o grubości 15 mm.

Zwykła płyta gipsowo kartonowa o wymiarach 1200 mm x 600 mm waży około 5,1 kg.

Jak wygląda montaż płyt gipsowych?

Układanie płyt to brudna i męcząca praca. Ale efekty są tego warte: gładkie, nieskazitelne ściany, gotowe do malowania lub tapetowania. Większość ludzi wynajmuje profesjonalistów do montażu płyt g-k, ale nie jest to tak trudne, jak się wydaje. Pierwszym krokiem jest wymierzenie przestrzeni i przycięcie płyty do odpowiedniego rozmiaru. Następnie, płyta gipsowa mocowana jest przy użyciu wkrętów do kołków rozporowych w ścianie. Gdy cała płyta gipsowo-kartonowa jest już na swoim miejscu, można przystąpić do przyklejania taśm i szpachlowania. Oklejanie polega na przyklejaniu pasków taśmy na złączach między arkuszami suchej zabudowy. Szpachlowanie to proces nakładania masy szpachlowej na taśmę i pozostawienie jej do wyschnięcia. Gdy masa szpachlowa wyschnie, szlifuje się ją, aby uzyskać gładką powierzchnię. Na koniec nakłada się farbę lub tapetę, aby zakończyć pracę.

Jak wykonać ściankę działową?

Budowa ścianki działowej to świetny sposób na podzielenie pomieszczenia bez wydawania dużych pieniędzy. Wykonuje się je często z betonu komórkowego ale płyty kartonowe są idealnym materiałem do budowy ścianek działowych, ponieważ są lekkie i łatwe w obróbce i proces wykańczania wnętrz z ich pomocą to zadanie niezwykle proste. Ponadto, gdy płyta gipsowo-kartonowa jest już zamontowana, można ją z łatwością pomalować lub pokryć tapetą, aby dopasować ją do istniejącego wystroju.

Oto jak zbudować ściankę działową z płyty kartonowej:

 1. Ustalamy umiejscowienie ścianki działowej. Szkieletowe ścianki działowe można postawić niemal w każdym pomieszczeniu, pod warunkiem, że nie jest ono narażone na zalanie wodą, a poziom wilgotności powietrza nie przekracza 70%. Zazwyczaj decydujemy się na ten rodzaj konstrukcji przy zmianie aranżacji pomieszczeń, np. dzieląc je na dwie oddzielne przestrzenie mieszkalne lub dobudowując strych. Niewielki ciężar (30-40 kg/m2) nie obciąża stropu i sprawia, że wznoszenie ścian działowych możesz wykonać bez konieczności sprawdzania jego nośności. Ściany działowe to doskonały sposób na tłumienie dźwięku, ognia i dymu. Wykonuje się je z ram drewnianych lub profili stalowych, które można wypełnić wełną mineralną w celach akustycznych.

 2. Podczas montażu ściany ważne jest, aby powierzchnia, na której umieszczana jest konstrukcja, była odpowiednio przygotowana. Na przykład, jeśli na podłodze znajdują się deski podłogowe lub panele parkietowe, będą one przenosić na ściankę wszelkie ruchy z jednej strony na drugą, powodując z czasem powstanie nierówności. W związku z tym przed rozpoczęciem montażu zalecamy wycięcie bruzdy wzdłuż pożądanego wzdłużnego ułożenia listew, tak aby ich grubość dokładnie pasowała do siebie. Jeśli mamy już na podłodze płytki ceramiczne lub wykładzinę PVC, można ściankę oprzeć bezpośrednio na niej. Należy wcześniej otynkować ściany i sufit. Jeśli instalacja elektryczna ma znaleźć się wewnątrz ścianki, konieczne będzie wcześniejsze jej doprowadzenie w miejsce, gdzie łączy się ścianka z murem i pozostawienie odpowiednio długiego przewodu.

 3. Jednym z najważniejszych kroków podczas montażu ścianki działowej jest zaznaczenie miejsca, w którym zostanie ona postawiona. Oznaczamy punkty mocowania profilu i osadzamy tam niewielkie kołki, które ułatwią wyznaczenie osi montażowej za pomocą rozciągniętego między nimi sznura. Zaznaczenia linii profili dokonujemy na podłodze, na ścianach i na suficie.

 4. Dobieramy odpowiedni typ płyt oraz profili o odpowiedniej szerokości, w zależności od projektowanej wysokości i grubości ściany. Do ścian należy zastosować profile podłogowe UW oraz odpowiednio ścienne CW. Profile CW to pionowe słupki konstrukcji a profile UW to elementy przyłączeniowe, które mocuje się do podłoża, stropu oraz ścian bocznych, między którymi powstanie ścianka działowa.

 5. Kolejnym krokiem jest montaż konstrukcji nośnej, czyli stelaża. Zaczynamy od profilu podłogowego UW, który układamy na podłożu z podłożoną taśmą akustyczną i uszczelniającą. W miejscach otworów w stalowym kształtowniku wiercimy otwory pod kołki szybkiego montażu. Według takich samych zasad mocujemy profil UW na suficie i profile CW do ścian nie zapominając o podłożeniu taśmy akustycznej. Następnym etapem montażu profili sufitowych jest ich przycięcie na odpowiednią długość dopasowaną do wysokości pomieszczenia. Należy to zrobić w taki sposób, aby miały 1 cm luzu w stosunku do sufitu. Zamontuj nowo dopasowane słupki na swoich miejscach w profilu podłogowym w odstępach co 60 cm.

 6. Następnie przy pomocy ostrego noża lub piły przytnij płytę gipsowo-kartonową do odpowiednich wymiarów. Upewnij się, że kawałki płyty ściśle do siebie przylegają i nie ma żadnych szczelin. Płyty dostosowujemy do wysokości pomieszczenia. Nie mogą jednak opierać się na podłodze, dlatego przycinamy je o ok. 1 cm krócej.

 7. Po przycięciu wszystkich płyt zacznij mocować je do kołków rozporowych za pomocą wkrętów. Upewnij się, że każdy kawałek płyty jest dobrze zamocowany, zanim przejdziesz do następnego. Mocowanie rozpoczynamy od płyty o pełnej szerokości. Wykorzystując wkrętarkę i blachowkręty, przytwierdzamy płytę. Linie mocowania wyznacza nadruk na płycie w odległości 60 cm od brzegu.

 8. Po zamontowaniu wszystkich płyt można przystąpić do wykańczania ściany, czyli wyciszenia, poprowadzenia instalacji i zamknięcia ścianki, dodając listwy wokół krawędzi i przyklejając taśmy łączeniowe. Przeciągamy przewody elektryczne przez odgięte przetłoczenia w profilach CW. Izolację akustyczną z wełny mineralnej układamy starannie, by wyeliminować puste przestrzenie, które pogarszają efektywność wyciszenia. W płytach zamykających ściankę wykonujemy otwory pod puszki elektryczne i wyprowadzamy przewody, bo późniejsze ich odszukanie wewnątrz ścianki będzie utrudnione.

 9. Pora na zaszpachlowanie miejsc łączenia i miejsc osadzenia wkrętów. Do wypełnienia spoin wykorzystujemy masę szpachlową z kleju gipsowego. W nałożoną masę szpachlową wciskamy taśmę, która ma dodatek włókna szklanego a jej nadmiar zbieramy i wyrównujemy szpachlą. Łebki wkrętów zakrywamy szpachlówką i potem szlifujemy na gładko.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Obsługa sklepu internetowego 32 719 91 44
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl