Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Ciepłe Okna: Odkrywamy Ich Tajemnice i Korzyści dla Twojego Domu
Ciepłe Okna: Odkrywamy Ich Tajemnice i Korzyści dla Twojego Domu

Ciepłe Okna – Czym Dokładnie Są?

W świecie budownictwa, gdzie coraz większy nacisk kładzie się na efektywność energetyczną i minimalizację wpływu na środowisko, kluczową rolę odgrywają tak zwane ciepłe okna. To właśnie one stają się nieodzownym elementem nowoczesnych domów, spełniającym rygorystyczne normy izolacyjności termicznej.

Definicja Ciepłych Okien

Ciepłe okna to takie, które posiadają niski współczynnik przenikania ciepła, określany jako Uw (Unit of Window). Ten parametr jest miarą tego, jak dużo ciepła ucieka przez okno z wnętrza budynku na zewnątrz. Im niższa wartość współczynnika Uw, tym lepsza izolacyjność termiczna okna i tym bardziej "ciepłe" jest ono uznawane.

Aktualne Normy

Zmiany w przepisach budowlanych w Unii Europejskiej w ostatnich latach doprowadziły do znaczącego zaostrzenia wymagań dotyczących parametrów okien. Do końca roku 2020 wymagano, aby współczynnik Uw dla okien pionowych nie przekraczał 1,1 W/m²K, a dla okien dachowych – 1,3 W/m²K. Od 2021 roku normy te zostały jeszcze bardziej zaostrzone: dla okien pionowych współczynnik Uw musi być niższy niż 0,9 W/m²K, a dla okien dachowych – niższy niż 1,1 W/m²K.

Szczelność i Montaż

Aby okno można było zakwalifikować jako ciepłe, nie wystarczy jednak samo spełnienie norm współczynnika Uw. Istotne są również takie czynniki jak szczelność – zarówno ram okiennych, jak i samych szyb, jak również jakość montażu. Profesjonalny montaż jest kluczowy, gdyż nawet najlepsze okno, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowane, straci swoje właściwości izolacyjne.

Dlaczego warto wybrać ciepłe okna?

Inwestycja w ciepłe okna przynosi wiele korzyści, takich jak niższe koszty ogrzewania zimą, mniejsze straty energii, a także komfort termiczny mieszkańców. To wszystko przekłada się nie tylko na oszczędności finansowe, ale również na mniejszy ślad węglowy i przyczynia się do ochrony środowiska.

 

Budowa Ciepłych Okien

Ciepłe okna są kluczowym elementem w projektowaniu nowoczesnych, energooszczędnych budynków. Aby zrozumieć, jak osiągają one swoją wyjątkową izolacyjność, warto przyjrzeć się bliżej ich konstrukcji.

Składniki Izolacyjności Okna

Izolacyjność okna zależy głównie od dwóch parametrów: współczynnika izolacyjności ramy (Uf) oraz współczynnika izolacyjności pakietu szybowego (Ug). Im niższe są te wartości, tym lepsza jest zdolność okna do zatrzymywania ciepła wewnątrz pomieszczenia. W przypadku większych okien, gdzie proporcjonalnie więcej miejsca zajmuje szyba, szczególnie ważna staje się izolacyjność pakietu szybowego.

Pakiet Szybowy

W ciepłych oknach stosuje się zazwyczaj trzyszybowe pakiety, które są wypełnione gazami szlachetnymi – najczęściej argonem lub kryptonem. Gazy te charakteryzują się lepszą izolacyjnością niż powietrze, co znacząco poprawia właściwości termiczne całego okna. Szyby są oddzielone od siebie specjalnymi ramkami dystansowymi, często wykonanymi z tworzyw sztucznych, które dodatkowo spowalniają proces przewodzenia ciepła.

Materiały Ram Okna

Ramę okna można wykonać z różnych materiałów, z których każdy ma swoje unikalne właściwości:

 • PVC (polichlorek winylu): Okna wykonane z PVC zazwyczaj posiadają wielokomorową budowę, która zapewnia dodatkową izolację termiczną. Są one również stosunkowo tanie i łatwe w utrzymaniu.
 • Drewno: Naturalny materiał, który jest nie tylko estetyczny, ale także oferuje dobrą izolację termiczną. Wymaga jednak regularnej konserwacji.
 • Aluminium: Chociaż metal sam w sobie jest przewodnikiem ciepła, nowoczesne okna aluminiowe mają zaawansowane technologicznie profile wielokomorowe oraz wkładki termiczne, które znacznie poprawiają ich izolacyjność.

Głębokość Zabudowy

Kolejnym ważnym aspektem jest głębokość zabudowy, która dla okien energooszczędnych i pasywnych powinna wynosić od 82 mm do 90 mm. To zapewnia wystarczające miejsce na zastosowanie grubych pakietów szybowych oraz dodatkowe izolacje.

Wpływ Wymiaru na Właściwości

Warto pamiętać, że specyfikacje techniczne okien są zazwyczaj podawane dla standardowego, referencyjnego rozmiaru okna. Zmiana rozmiarów okna wpłynie na jego właściwości izolacyjne – większe okna będą miały inny współczynnik U niż mniejsze, nawet przy użyciu tych samych materiałów i technologii.

Podsumowując, ciepłe okna to zaawansowany produkt, który łączy nowoczesne technologie materiałowe z precyzyjną inżynierią, aby maksymalizować komfort termiczny pomieszczeń przy jednoczesnym minimalizowaniu strat energii. Wartościowe jest inwestowanie w takie rozwiązania, szczególnie w kontekście rosnących cen energii oraz wzrostu świadomości ekologicznej.


Wybór Okien Oszczędzających na Ogrzewaniu

W dobie rosnących kosztów energii, właściwy wybór okien może znacząco wpłynąć na efektywność energetyczną domu, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności w zakresie ogrzewania. Firma OKNOPLAST oferuje szeroką gamę produktów, które nie tylko spełniają, ale i przewyższają obowiązujące normy izolacyjności cieplnej. Wybierając okna z najlepszymi parametrami Uw, inwestujesz w komfort, trwałość i ekonomię.

Modele Okien OKNOPLAST

 1. Winergetic Premium Passive – Jest to wybór idealny dla osób szukających najwyższej możliwej efektywności energetycznej. Okna te charakteryzują się współczynnikiem Uw na poziomie zaledwie 0,68 W/(m²K), co jest wynikiem stosowania zaawansowanych technologii w zakresie izolacji termicznej.
 2. Winergetic – Ta linia okien oferuje bardzo dobre parametry termoizolacyjne, z Uw równym 0,76 W/(m²K). Jest to solidna opcja dla tych, którzy chcą zbalansować koszty początkowe z długoterminowymi oszczędnościami na ogrzewaniu.
 3. Winergetic Premium – Z Uw równym 0,78 W/(m²K), te okna są nieco mniej efektywne niż model Premium Passive, ale nadal zapewniają wysoką izolacyjność i są doskonałym wyborem dla większości nowoczesnych domów.
 4. Prismatic – Okna z tej serii także wykraczają poza standardowe wymogi, oferując wyjątkowe właściwości termoizolacyjne przy zachowaniu nowoczesnego designu.

Jak Wybrać Najlepsze Okna?

Przy wyborze okien warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 • Współczynnik Uw: Im niższa wartość, tym lepsza izolacja termiczna okna. Okna z Uw poniżej 0,80 W/(m²K) uznaje się za bardzo efektywne.
 • Rodzaj i jakość montażu: Odpowiedni montaż jest równie ważny jak parametry samego okna. Należy upewnić się, że instalacja zostanie przeprowadzona przez doświadczonych fachowców.
 • Dodatkowe funkcje: Rozważ okna z dodatkowymi funkcjonalnościami, takimi jak zwiększona odporność na włamanie czy specjalne powłoki odbijające promienie UV.

Inwestycja w wysokiej jakości okna energooszczędne może znacznie zredukować roczne koszty ogrzewania, a także podnieść wartość nieruchomości i poprawić komfort mieszkania. Wybierając produkty z oferty OKNOPLAST, masz pewność, że otrzymujesz jedne z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku.

 

 
Postaw na ciepły montaż!

Nawet najlepsze, energooszczędne okna nie osiągną swojego pełnego potencjału, jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Odpowiedni montaż stolarki jest kluczowy dla zapewnienia optymalnej izolacji termicznej budynku. Mostki termiczne, które często powstają w miejscach takich jak łączenie ościeżnicy z ościeżem, progi drzwi balkonowych i tarasowych, czy na styku puszki rolet zewnętrznych, mogą znacząco zwiększyć straty ciepła.

Co to jest ciepły montaż?

Ciepły montaż to technika, która obejmuje zastosowanie wielowarstwowych taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych oraz specjalnych pianek. Celem jest stworzenie hermetycznego połączenia pomiędzy oknem a murem, eliminując ryzyko powstawania mostków termicznych. Dzięki temu zwiększa się efektywność energetyczna całego domu, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

Dlaczego warto zainwestować w ciepły montaż?

 1. Oszczędności: Odpowiednio zamontowane okna zdecydowanie poprawiają bilans energetyczny domu, redukując potrzebę użycia dodatkowej energii na ogrzewanie.
 2. Komfort: Uszczelnienie eliminuje przeciągi i poprawia ogólny komfort termiczny pomieszczeń.
 3. Ochrona przed wilgocią: Ciepły montaż zapobiega kondensacji pary wodnej na elementach konstrukcyjnych, co jest kluczowe w zapobieganiu powstawaniu pleśni i uszkodzeniom budynku.

Jak wykonać prawidłowy montaż okien OKNOPLAST?

Aby cieszyć się wszystkimi zaletami ciepłego montażu, ważne jest, aby prace powierzono doświadczonej ekipie montażowej. Przy wyborze okien warto zwrócić uwagę na to, czy firma oferuje własne usługi montażowe, co może być gwarancją prawidłowo wykonanej pracy. Zawsze upewnij się, że ekipa zna specyfikę ciepłego montażu.

Pamiętaj, że inwestycja w ciepły montaż to inwestycja w przyszłość twojego domu. Zapewnia nie tylko większe oszczędności, ale i lepszy komfort życia. Nie wahaj się skorzystać z pomocy naszych specjalistów, aby dowiedzieć się więcej o technikach montażu i najlepszych praktykach związanych z instalacją okien.

 

 

 

Źródło: oknoplast.pl

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Obsługa sklepu internetowego 32 719 91 44
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl