Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog chmura tagów
Elementy konstrukcji dachu stromego: Przewodnik dla budujących i renowatorów
Elementy konstrukcji dachu stromego: Przewodnik dla budujących i renowatorów

Kluczowe elementy konstrukcji dachu stromego

Dach jest najwyżej położoną częścią budynku, spełniającą wiele kluczowych ról. Ze względu na ogromnie ważną rolę konstrukcyjną powinien być on zaprojektowany i wykonany w zgodzie ze sztuką budowlaną, a wybór kształtu dachu i rodzaju pokrycia powinny pozostawać w zgodzie ze stylem domu. Jakie elementy konstrukcji są tutaj kluczowe?

Podstawową funkcją dachu jest ochrona budynku przede wszystkim przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych – to przykrycie budynku, dzięki któremu jego wnętrza są chronione przed opadami, niskimi temperaturami i silnym nasłonecznieniem. Dach zabezpiecza budynek przed stratami ciepła, chroni przed wiatrem, hałasem i zanieczyszczeniami. Można też spojrzeć na dach jako ważny element konstrukcyjny domu – część jego elementów usztywnia całą konstrukcję budynku, inne przenoszą obciążenia. Dach stromy pełni także istotne funkcje estetyczne – jego kształt i pokrycie połaci są jednym z głównych elementów przesądzających o stylu domu.

Każdy dach stromy składa się z trzech głównych warstw:

 1. Konstrukcja nośna: To elementy, które przenoszą ciężar dachu na ściany obiektu. W skład konstrukcji nośnej wchodzą:
  • Więźba dachowa: Tradycyjny szkielet wykonany z drewna.
  • Wiązary kratowe: Prefabrykowane elementy, często stosowane w nowoczesnych budynkach.
  • Żelbetowe elementy prefabrykowane: Używane w bardziej wymagających konstrukcjach.
 2. Warstwa izolacyjna: Składa się z różnych typów izolacji, które chronią budynek przed różnymi czynnikami zewnętrznymi:
  • Wiatroizolacja: Chroni przed wiatrem.
  • Hydroizolacja: Zapobiega przenikaniu wody.
  • Izolacja termiczna: Utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku.
  • Paroizolacja: Zabezpiecza przed wilgocią przenikającą do wnętrza.
 3. Pokrycie dachowe: To warstwa zewnętrzna, która jest widoczna i pełni funkcje zarówno ochronne, jak i estetyczne. Wybór materiału pokrycia zależy od stylu domu oraz wymagań technicznych. Do najpopularniejszych materiałów należą:
  • Dachówka ceramiczna i cementowa
  • Bitumiczna
  • Łupek
  • Blacha
  • Słoma i trzcina

Każdy z tych elementów odgrywa istotną rolę w zapewnieniu trwałości, funkcjonalności i estetyki dachu stromego, dlatego ważne jest, aby każdy etap projektowania i budowy był przeprowadzony z największą starannością.

Konstrukcja nośna dachu

Konstrukcja nośna dachu, czyli więźba, pełni kluczową rolę w przenoszeniu obciążeń spowodowanych przez śnieg, wiatr oraz ciężar własny dachu, rozkładając je na ścianach nośnych budynku. Na ciężar całego dachu składają się nie tylko ciężar samej więźby, ale także warstwy izolacyjnej, pokrycia dachowego, wbudowanych okien i wyłazów, a także zamontowanych urządzeń, takich jak maszty, anteny czy panele fotowoltaiczne.

Więźba odpowiada za utrzymanie wszystkich warstw dachu, przenosząc ciężar do ścian wewnętrznych nośnych budynku, a następnie do podłoża. Z punktu widzenia konstrukcyjnego, więźba jest szkieletem dachu, zapewniającym jego stabilność i trwałość. Składa się z elementów wykonanych z drewna, takich jak łaty, krokwie, murłaty i słupy.

Kluczowe elementy więźby dachowej:

 • Krokwie: To główne belki nośne, które biegną od kalenicy (szczytu dachu) do okapu (dolnej krawędzi dachu). Krokwie przenoszą ciężar pokrycia dachowego i rozkładają go na murłaty.
 • Łaty: Drewniane belki montowane prostopadle do krokwi, na których mocowane jest pokrycie dachowe. Łaty tworzą konstrukcję, na której układa się dachówkę, blachę czy inne materiały pokryciowe.
 • Murłaty: Belki umieszczone na szczycie ścian nośnych, na których opierają się krokwie. Murłaty przenoszą ciężar całej więźby na ściany budynku.
 • Słupy: Pionowe elementy, które mogą być używane do podparcia więźby w miejscach, gdzie krokwie mają dużą rozpiętość. Słupy przenoszą ciężar więźby na podłoże.

Tradycyjnie więźba wykonywana jest na budowie przez cieśli, którzy dostosowują każdy element do specyficznych wymiarów i kształtu dachu. Jednak coraz popularniejsze stają się elementy prefabrykowane, wykonane z drewna wysokiej jakości lub stali. Prefabrykowane wiązary mają kilka istotnych zalet:

 • Duża rozpiętość: Mogą pokryć większe obszary bez potrzeby dodatkowego podparcia słupami.
 • Dokładność wykonania: Prefabrykowane elementy są produkowane w kontrolowanych warunkach, co zapewnia ich wysoką jakość i precyzję wykonania.
 • Szybkość montażu: Prefabrykowane wiązary są łatwiejsze i szybsze do zamontowania na budowie, co przyspiesza proces budowy dachu.

Więźba dachowa, niezależnie od metody jej wykonania, jest fundamentem stabilności i trwałości dachu stromego, dlatego jej poprawne zaprojektowanie i wykonanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonalności całego budynku.

                                                              

Warstwa izolacyjna dachu

Ocieplenie dachu nabrało szczególnego znaczenia wraz z upowszechnieniem się poddaszy użytkowych. Aby dach, pod którym bezpośrednio mają znajdować się pomieszczenia mieszkalne, mógł dobrze spełniać funkcje termoizolacyjne – zimą chronić wnętrza przed ucieczką ciepła, a latem przed przegrzaniem – musi być właściwie zaizolowany. Jednak dzisiaj ocieplenie dachu jest istotne nie tylko z punktu widzenia pomieszczeń na poddaszu. Dach to duża płaszczyzna ucieczki ciepła z domu – szacuje się, że straty ciepła przez dach mogą wynosić nawet 25%.

Według współczesnych standardów, i to zarówno w domach z poddaszem użytkowym, jak i nieużytkowym, stosuje się podwójną warstwę materiału ociepleniowego, tak aby łącznie miała ona grubość około 25 cm.

Najczęściej stosowane materiały do ocieplenia dachu:

 1. Wełna mineralna:
  • Jest najpopularniejszym materiałem stosowanym do ocieplenia połaci dachu.
  • Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi.
  • Jest również materiałem dźwiękochłonnym, co poprawia komfort akustyczny wnętrza.
  • Wełna mineralna jest elastyczna, co ułatwia jej dopasowanie do nierównych powierzchni.
 2. Wyroby poliuretanowe:
  • Płyty poliuretanowe: Są sztywne, lekkie i mają doskonałe właściwości izolacyjne.
  • Pianka poliuretanowa: Nanoszona metodą natryskową, tworzy jednolitą warstwę bez mostków termicznych. Jest skuteczna w wypełnianiu wszelkich szczelin i trudno dostępnych miejsc.

Zastosowanie warstwy izolacyjnej:

 • Termoizolacja: Zimą warstwa izolacyjna chroni wnętrza przed ucieczką ciepła, a latem zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń. Odpowiednio zaizolowany dach znacznie obniża koszty ogrzewania i klimatyzacji.
 • Komfort akustyczny: Ocieplenie dachu poprawia także komfort akustyczny domu. Materiały takie jak wełna mineralna mają właściwości wyciszające, redukując hałas zewnętrzny.
 • Energooszczędność: Wysoka jakość izolacji przekłada się na większą energooszczędność budynku. Mniejsze straty ciepła przez dach oznaczają niższe rachunki za ogrzewanie.

Wykonanie warstwy izolacyjnej:

Ocieplenie dachu powinno być wykonane starannie, z dbałością o każdy detal, aby uniknąć mostków termicznych, które mogłyby osłabić efektywność izolacji. Podwójna warstwa izolacyjna, która jest dziś standardem, zapewnia odpowiednią ochronę termiczną i akustyczną, niezależnie od tego, czy poddasze jest użytkowe, czy nieużytkowe.

Poprawnie zaizolowany dach to inwestycja, która zwraca się w postaci niższych kosztów eksploatacyjnych oraz wyższego komfortu mieszkania, co czyni go nieodzownym elementem nowoczesnego budownictwa.

                                                                      

 

Warstwa wstępnego krycia

Jeszcze do niedawna warstwę wstępnego krycia tworzyło tzw. sztywne poszycie, czyli pełne deskowanie zabezpieczone papą. Jego wykonanie wymagało dużych nakładów pracy oraz kosztów. Dzisiaj w większości przypadków zastępuje się je membranami dachowymi układanymi bezpośrednio na ruszcie. Sztywnego poszycia wymagają jedynie pokrycia miękkie, takie jak gonty bitumiczne, wióry, łupek naturalny lub papy asfaltowe z posypką mineralną.

Funkcje warstwy wstępnego krycia

Warstwa wstępnego krycia pełni kilka kluczowych funkcji:

 • Ochrona przed wodą: Zapewnia dodatkową barierę przed wodą opadową, która może przedostać się przez pokrycie dachowe.
 • Ochrona przed wiatrem: Zmniejsza przenikanie wiatru do warstw izolacyjnych dachu.
 • Odprowadzenie kondensatu: Umożliwia odprowadzenie skroplin, które mogą powstawać pod pokryciem dachowym, zapobiegając zawilgoceniu konstrukcji dachowej.

Sztywne poszycie

Sztywne poszycie, wykonywane z pełnego deskowania zabezpieczonego papą, jest tradycyjną metodą wstępnego krycia dachów. Ta metoda ma swoje zalety, takie jak wysoka trwałość i stabilność, ale wiąże się także z większymi nakładami pracy i kosztów. Sztywne poszycie jest niezbędne w przypadku stosowania miękkich pokryć dachowych, takich jak:

 • Gonty bitumiczne
 • Wióry
 • Łupek naturalny
 • Papy asfaltowe z posypką mineralną

Membrany dachowe

Obecnie, w większości przypadków, sztywne poszycie zastępowane jest membranami dachowymi. Membrany te mają wiele zalet, w tym łatwość montażu i niższe koszty w porównaniu do tradycyjnych metod. Membrany dachowe układa się bezpośrednio na ruszcie, co przyspiesza proces budowy i redukuje koszty.

Rodzaje membran dachowych

 • Membrany paroprzepuszczalne: Pozwalają na odprowadzanie wilgoci z wnętrza budynku, jednocześnie chroniąc przed wnikaniem wody z zewnątrz.
 • Membrany wodoszczelne: Zapewniają dodatkową ochronę przed wodą, szczególnie ważną w regionach o dużych opadach deszczu.

Zalety membran dachowych

 • Łatwy montaż: Membrany są lekkie i elastyczne, co ułatwia ich układanie.
 • Niższe koszty: Montaż membran wymaga mniej pracy i materiałów niż tradycyjne sztywne poszycie.
 • Skuteczność: Membrany oferują doskonałą ochronę przed wodą i wiatrem, a także umożliwiają oddychanie konstrukcji dachowej.

 

                                                                  

Połacie dachu

Połacie dachu to płaszczyzny, które tworzą jego powierzchnię, wytyczane przez linie okapu, kosza, naroża oraz – jeżeli taki element uwzględnia jego forma – kalenicy. Liczba połaci wpływa na określenie typu kształtu dachu, który może być jedno-, dwu-, cztero- lub wielopołaciowy.

Elementy wpływające na połacie dachu

 • Linia okapu: Dolna krawędź dachu, od której rozpoczyna się spływ wody opadowej.
 • Linia kosza: Wklęsła krawędź utworzona na styku dwóch połaci dachowych, gdzie zbiera się i spływa woda.
 • Linia naroża: Wypukła krawędź utworzona na styku dwóch połaci dachowych, zazwyczaj biegnąca od kalenicy do okapu.
 • Kalenica: Górna, pozioma krawędź dachu, gdzie spotykają się dwie połacie dachowe.

Typy dachów w zależności od liczby połaci

 • Jednospadowy: Dach z jedną połacią, najprostszy typ dachu.
 • Dwuspadowy: Dach z dwiema połaciami nachylonymi w przeciwnych kierunkach, tworzący charakterystyczny kształt litery "A".
 • Czterospadowy: Dach z czterema połaciami, gdzie dwie większe połacie tworzą trójkąty, a dwie mniejsze prostokąty.
 • Wielospadowy: Dach z więcej niż czterema połaciami, często stosowany w bardziej skomplikowanych konstrukcjach.

Kąt nachylenia połaci

Kąt nachylenia połaci oraz ich liczba wpływają na wybór materiału pokryciowego. Na dachach dwuspadowych sprawdzi się każdy rodzaj materiału pokryciowego, na wielospadowych lepsze będą materiały drobnoformatowe. Materiały wielkoformatowe wymagałyby docinania, co przynosi duże straty materiałowe.

Wybór materiałów pokryciowych

 • Dachy dwuspadowe: Każdy rodzaj materiału pokryciowego, np. dachówka ceramiczna, betonowa, blacha.
 • Dachy wielospadowe:
  • Drobnoformatowe materiały: Dachówki, pokrycia naturalne takie jak gonty i wióry. Są one bardziej elastyczne w dopasowaniu do skomplikowanych kształtów dachu.
  • Wielkoformatowe materiały: Blacha falista lub trapezowa. Wymagają one precyzyjnego cięcia i generują większe straty materiałowe.

Okap

Okap to pozioma dolna krawędź ukośnej połaci dachu, wysunięta poza linię zewnętrznych ścian budynku. Jest to istotny element dachu, pełniący kilka kluczowych funkcji, przede wszystkim związanych z ochroną i wentylacją.

Funkcje okapu

 1. Odprowadzanie wody:
  • Ochrona ścian: Główne zadanie okapu to odprowadzanie wody deszczowej z dachu, co zapobiega zamakaniu ścian zewnętrznych. Wysunięta poza ściany krawędź okapu kieruje wodę z dala od elewacji, chroniąc budynek przed wilgocią i związanymi z nią uszkodzeniami.
  • System rynnowy: Na okapie często montuje się rynny, które zbierają i odprowadzają wodę deszczową do systemu kanalizacji deszczowej lub zbiorników retencyjnych.
 2. Wentylacja dachu:
  • Grzebienie okapu z kratką wentylacyjną: Okap ma duży wpływ na prawidłowe wentylowanie dachu. Zamontowane w okapie grzebienie z kratką wentylacyjną umożliwiają swobodny przepływ powietrza pod połacią dachową. Wentylacja ta zapobiega kondensacji pary wodnej i pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę, co jest szczególnie ważne dla długowieczności materiałów dachowych.
  • Wentylacja przestrzeni dachowej: Przepływ powietrza pod dachem wspomaga również odprowadzanie nadmiaru ciepła latem, co poprawia komfort termiczny wewnątrz budynku.

Znaczenie estetyczne

 • Wygląd budynku: Okap wpływa również na estetykę budynku, dodając charakterystyczny element architektoniczny. W zależności od stylu budynku, okapy mogą być proste lub ozdobnie wykończone, wpływając na ostateczny wygląd dachu i elewacji.

Montaż okapu

 • Materiał: Okapy mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, blacha lub tworzywa sztuczne, w zależności od stylu dachu i preferencji estetycznych.
 • Instalacja: Prawidłowy montaż okapu jest kluczowy dla jego funkcjonalności. Musi być on odpowiednio nachylony i solidnie zamocowany, aby skutecznie odprowadzać wodę i zapewniać właściwą wentylację.

                                                                

Kosz dachowy

Kosz dachowy to wklęsła krawędź utworzona w miejscu przecięcia dwóch połaci dachowych. Tworzy on specyficzny rodzaj rynny, której głównym zadaniem jest odbieranie wody z dwóch przecinających się połaci i odprowadzanie jej do systemu rynnowego. Kosz dachowy jest jednym z najtrudniejszych elementów do wykonania na dachu, ze względu na konieczność zapewnienia szczelności i efektywnego odprowadzania wody.

Funkcje kosza dachowego

 1. Odbieranie wody:
  • Kosz dachowy zbiera wodę opadową z dwóch połaci, koncentrując ją w jednym miejscu.
  • Woda z kosza jest następnie odprowadzana do systemu rynnowego, co zapobiega zaleganiu wody na dachu i ewentualnym przeciekom.
 2. Odprowadzanie wody:
  • Skuteczne odprowadzenie wody jest kluczowe dla uniknięcia problemów z wilgocią i zapewnienia długowieczności dachu.
  • Kosz dachowy pełni rolę kanału, który kieruje wodę z połaci dachowych do rynien i dalej do kanalizacji deszczowej lub systemów retencyjnych.

Wykonanie kosza dachowego

Kosz dachowy jest jednym z najtrudniejszych elementów do wykonania na dachu, ponieważ wymaga precyzyjnego dopasowania i szczelności. Tradycyjnie do wykończenia kosza stosuje się obróbki blacharskie, jednak współczesne technologie oferują bardziej zaawansowane rozwiązania.

 1. Tradycyjne obróbki blacharskie:
  • Wykonywane z blachy, które są cięte i formowane na miejscu.
  • Wymagają dużych umiejętności rzemieślniczych, aby zapewnić odpowiednią szczelność i trwałość.
 2. Prefabrykowane aluminiowe taśmy koszowe:
  • Współczesne rozwiązanie proponowane przez producentów pokryć dachowych.
  • Taśmy koszowe są wykonane z aluminium i są prefabrykowane, co zapewnia ich wysoką jakość i szczelność.
  • Montowane są do kontrłat za pomocą specjalnych klamer, które gwarantują szczelność kosza i ułatwiają montaż.

Zalety prefabrykowanych taśm koszowych

 • Szczelność: Prefabrykowane taśmy koszowe zapewniają wysoką szczelność, co jest kluczowe dla ochrony dachu przed wodą.
 • Łatwość montażu: Taśmy są łatwiejsze do zamontowania niż tradycyjne obróbki blacharskie, co redukuje czas i koszty pracy.
 • Trwałość: Aluminiowe taśmy koszowe są odporne na korozję i warunki atmosferyczne, co zapewnia długowieczność konstrukcji.

                                                       

Kalenica i grzbiety

Kalenica i grzbiety to kluczowe elementy konstrukcji dachu, usytuowane na szczycie dachu i łączące jego połacie. Właściwe ich wykonanie jest niezbędne dla zapewnienia trwałości, szczelności oraz funkcjonalności dachu.

Kalenica

Kalenica to pozioma krawędź dachu, znajdująca się na jego szczycie, gdzie łączą się główne połacie dachowe.

Funkcje kalenicy:

 • Łączenie połaci dachowych: Kalenica stanowi linię, w której zbiegają się główne połacie dachu, tworząc jego szczyt.
 • Wentylacja: Kalenica często zawiera szczelinę wentylacyjną, umożliwiającą odprowadzenie powietrza spod pokrycia dachowego, co zapobiega kondensacji i poprawia cyrkulację powietrza w przestrzeni dachowej.

Wykonanie kalenicy:

 • Obróbka blacharska: Tradycyjna metoda wykończenia kalenicy polega na zastosowaniu blachy, która jest odpowiednio formowana i montowana, aby zapewnić szczelność i ochronę przed wodą.
 • Gąsiory: Alternatywnie, kalenicę można wykończyć za pomocą gąsiorów, czyli specjalnie profilowanych elementów ceramicznych, betonowych lub metalowych, które zakrywają szczelinę wentylacyjną i chronią przed przeciekami.

Grzbiety

Grzbiety to pozostałe linie przecięcia skośnych krawędzi dachu, które nie znajdują się na głównej kalenicy.

Funkcje grzbietów:

 • Łączenie połaci dachowych: Grzbiety łączą mniejsze połacie dachowe, tworząc linie, w których zbiegają się skośne krawędzie dachu.
 • Ochrona przed przeciekami: Podobnie jak kalenica, grzbiety są potencjalnym miejscem przecieków, dlatego wymagają starannego wykończenia i uszczelnienia.

Wykonanie grzbietów:

 • Obróbka blacharska: Grzbiety mogą być zabezpieczone przy użyciu obróbki blacharskiej, zapewniającej szczelność i trwałość.
 • Gąsiory: Tak jak w przypadku kalenicy, grzbiety można wykończyć gąsiorami, które zapewniają estetyczne i skuteczne wykończenie, chroniące przed wnikaniem wody.

Szczelność kalenicy i grzbietów

Kalenica i grzbiety są szczególnie narażone na przecieki, ponieważ zawierają szczeliny wentylacyjne. Aby woda nie dostawała się pod połać dachową, konieczne jest zastosowanie specjalnych metod wykończenia.

 • Uszczelnienie: Obróbka blacharska i gąsiory muszą być prawidłowo zamontowane, aby zapewnić szczelność i ochronę przed wodą.
 • Wentylacja: Szczeliny wentylacyjne w kalenicy muszą być zabezpieczone przed wnikaniem wody, ale jednocześnie umożliwiać swobodny przepływ powietrza.

                                                      

Wiatrownice

Wiatrownice to boczne krawędzie połaci dachowej, które znajdują się na zewnętrznych obrzeżach dachu. Są one szczególnie narażone na działanie silnych podmuchów wiatru, dlatego ich odpowiednie wykończenie jest kluczowe dla bezpieczeństwa i trwałości całej konstrukcji dachu.

Funkcje wiatrownic:

 1. Ochrona przed wiatrem:
  • Wiatrownice mają za zadanie chronić dach przed działaniem silnych wiatrów, które mogą podwiewać pokrycie dachowe lub nawet je zrywać.
  • Poprawne ich wykonanie i zamocowanie jest niezbędne do stabilności całej konstrukcji dachu.
 2. Zabezpieczenie pokrycia dachowego:
  • Wiatrownice są miejscem, gdzie dachówka kończy się na bocznych krawędziach dachu.
  • Aby zapobiec podwiewaniu pokrycia, stosuje się specjalne dachówki szczytowe, które są mocowane mechanicznie do łat dachowych.

Wykończenie wiatrownic:

 • Dachówki szczytowe: Są to specjalne dachówki przeznaczone do wykończenia wiatrownic. Charakteryzują się większą masą i mocniejszymi zaczepami, co zapobiega ich oderwaniu podczas silnych wiatrów.
 • Mechaniczne połączenie: Wiatrownice powinny być mechanicznie połączone z łatami dachowymi za pomocą gwoździ lub śrub. Zapewnia to stabilność i pewność, że dachówki nie zostaną oderwane pod wpływem silnych podmuchów wiatru.

Zapobieganie problemom:

 • Regularna konserwacja: Regularna kontrola i konserwacja wiatrownic jest kluczowa, aby upewnić się, że są one odpowiednio zamocowane i nie ulegają uszkodzeniom.
 • Solidne materiały: Wybór solidnych materiałów do wykończenia wiatrownic, takich jak dachówki szczytowe, ma kluczowe znaczenie dla trwałości całego dachu.

Dach stromy to nie tylko ochrona przed warunkami atmosferycznymi, ale także kluczowy element konstrukcyjny i estetyczny każdego domu. Jego właściwe zaprojektowanie i wykonanie mają bezpośredni wpływ na trwałość, funkcjonalność oraz wygląd całego budynku. Omówione elementy, takie jak konstrukcja nośna, warstwa izolacyjna, wstępne krycie, połacie, okap, kosz dachowy, kalenica, grzbiety oraz wiatrownice, stanowią integralne części dachu, które muszą być wykonane z najwyższą precyzją.

Pamiętajmy, że wybór odpowiednich materiałów oraz fachowe wykonawstwo są kluczowe dla zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa dachu. Warto inwestować w nowoczesne rozwiązania, takie jak prefabrykowane taśmy koszowe czy specjalistyczne dachówki szczytowe, które ułatwiają montaż i zwiększają odporność dachu na działanie czynników zewnętrznych.

Dbając o każdy detal, od konstrukcji nośnej po wykończenie wiatrownic, możemy cieszyć się solidnym, funkcjonalnym i estetycznie wyglądającym dachem, który będzie służył przez wiele lat. Nie zapominajmy, że dach to nie tylko element budowlany, ale również wizytówka naszego domu, wpływająca na jego ogólny charakter i styl.

 

                                                                   

 

 

 

 

Źródło, zdjęcia: grupapsb.com.pl

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Obsługa sklepu internetowego 32 719 91 44
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl